  • 35HDNNSPKG
35HDNNSPKG
advertisement
Manufacturer No:
35HDNNSPKG
Manufacturer:
Switchcraft Inc.
HK JDW NO:
787-35HDNNSPKG
Package:
Datasheet:
35HDNNSPKG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
35HDNNSPKG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Nickel, Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Brass
  • Body Material
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    35HD
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Phone Plug
  • Max Operating Temperature
    66°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Color
    Silver
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    250VAC 140VDC
  • Current Rating (Amps)
    4A
  • Orientation
    Straight
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    4A
  • Max Current Rating
    4A
  • Number of Ports
    1
  • Number of Positions/Contacts
    3 Conductors, 3 Contacts
  • Includes
    3 pcs - 1 Connector, 1 Handle, 1 Insulator Tube
  • Internal Switch(s)
    Does Not Contain Switch
  • Industry Recognized Mating Diameter
    3.50mm (0.141, 1/8, Mini Plug) - Headphone
  • Actual Diameter
    0.138 (3.50mm)
  • Signal Lines
    Stereo (3 Conductor, TRS)
  • Mating Length/Depth
    0.560 14.20mm
  • Length
    43.18mm