  • 35HDLBAUS
35HDLBAUS
advertisement
Manufacturer No:
35HDLBAUS
Manufacturer:
Switchcraft Inc.
HK JDW NO:
787-35HDLBAUS
Quantity:
In Stock : 7516
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
35HDLBAUS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Copper Alloy
  • Weight
    12.000013g
  • Body Material
  • Contact Material - Plating
    Gold
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    35HD
  • Published
    2010
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Eyelet(s)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Phone Plug
  • Color
    Black
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    250VAC 140VDC
  • HTS Code
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    4A
  • Cable Opening
    0.175 (4.44mm)
  • Number of Positions/Contacts
    3 Conductors, 3 Contacts
  • Includes
    3 pcs - 1 Connector, 1 Handle, 1 Insulator Tube
  • Body Color
    Gold, Black
  • Industry Recognized Mating Diameter
    3.50mm (0.141, 1/8, Mini Plug) - Headphone
  • Actual Diameter
    0.139 (3.53mm)
  • Signal Lines
    Stereo (3 Conductor, TRS)
  • Mating Length/Depth
    0.560 14.20mm