  • 34ASP12B1M2QT
34ASP12B1M2QT
advertisement
Manufacturer No:
34ASP12B1M2QT
HK JDW NO:
330-34ASP12B1M2QT
Step5Bar-code shipping tag
34ASP12B1M2QT
    Select All
  • Current Rating
    5A
  • Voltage - Rated AC
    125V
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 6.35mm Dia
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    5A
  • Sealing
    EPOXY
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    5A
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1400VAC V
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Bushing Thread
    1/4-40
  • Contact Current(AC)-Max
    2A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    2A@250VAC
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    5A@28VDC
  • Length
    12.7mm
  • Body Height
    10.541mm
  • Actuator Length
    5.08mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Housing Material
    Stainless Steel
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Series
    34A
  • Published
    2011
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC/DC
  • Depth
    6.86mm