  • 34ASP11B1M6RT
34ASP11B1M6RT
advertisement
Manufacturer No:
34ASP11B1M6RT
HK JDW NO:
330-34ASP11B1M6RT
Quantity:
In Stock : 38
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
34ASP11B1M6RT
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 6.35mm Dia
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Sealing
    EPOXY
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1400VAC V
  • Max Voltage Rating (DC)
    20V
  • Switch Type
    TOGGLE SWITCH
  • Bushing Thread
    1/4-40
  • PCB Hole Count
    5
  • Bushing Length
    0.35 inch
  • Contact (DC) Max Power Rating R Load
    0.4VA@20VDC
  • Body Height
    12.7mm
  • Length - Termination
    0.125 inch
  • Actuator Length
    10.41mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Brackets, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Right Angle
  • Insulation Material
    DIALLYL PHTHALATE
  • Housing Material
    STAINLESS STEEL
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Published
    2015
  • Series
    34A
  • Termination
    PC Pin
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Body Length or Diameter
    12.7mm
  • Body Breadth
    6.858 mm