  • 34A4P31B1M2GT
34A4P31B1M2GT
advertisement
Manufacturer No:
34A4P31B1M2GT
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-34A4P31B1M2GT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
34A4P31B1M2GT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Insulation Material
    DIALLYL PHTHALATE
  • Housing Material
    STAINLESS STEEL
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    34A
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC/DC
  • Current Rating
    5A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    21.59mm
  • Body Breadth
    12.7 mm
  • Actuator Type
    Standard Round
  • Circuit
    4PDT
  • Switch Function
    On-Off-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 6.35mm Dia
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Sealing
    EPOXY
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1400VAC V
  • Electrical Life
    40,000 Cycles
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Switch Type
    TOGGLE SWITCH
  • Bushing Thread
    1/4-40
  • Bushing Length
    0.35 inch
  • Body Height
    10.541mm
  • Length - Termination
    0.25 inch
  • Actuator Length
    10.41mm