  • 34A3P12B4M6RT
34A3P12B4M6RT
advertisement
Manufacturer No:
34A3P12B4M6RT
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-34A3P12B4M6RT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
34A3P12B4M6RT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Brackets, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Housing Material
    Stainless Steel
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    34A
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Body Length or Diameter
    16.51mm
  • Body Breadth
    12.7 mm
  • Actuator Type
    Standard Round
  • Circuit
    3PDT
  • Switch Function
    On-On
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Sealing
    EPOXY
  • Max Voltage Rating (AC)
    20V
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1400VAC V
  • Electrical Life
    40,000 Cycles
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Max Voltage Rating (DC)
    20V
  • Switch Type
    TOGGLE SWITCH
  • Bushing Thread
    Unthreaded
  • Bushing Length
    0.28 inch
  • Contact (DC) Max Power Rating R Load
    0.4VA@20VDC
  • Body Height
    10.541mm
  • Length - Termination
    0.125 inch
  • Actuator Length
    5.08mm