  • 3386R-1-502LF
3386R-1-502LF
advertisement
Manufacturer No:
3386R-1-502LF
HK JDW NO:
103-3386R-1-502LF
Package:
Datasheet:
3386R-1-502LF
Description:
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN TOP
Step5Bar-code shipping tag
3386R-1-502LF
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    300V
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    9.53mm
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Length
    5.97mm
  • Rated Temperature
    85°C
    1
  • Taper
    Linear
  • Height
    4.826mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Size / Dimension
    Square - 0.375 x 0.375 Face x 0.190 H 9.53mmx9.53mmx4.83mm
  • Tolerance
    ±10%