  • 3386C-1-205T
3386C-1-205T
advertisement
Manufacturer No:
3386C-1-205T
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3386C-1-205T
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3386C-1-205T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    850.485694mg
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Trimpot® 3386 - Sealed
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    Square - 0.375 x 0.375 Face x 0.375 H 9.53mmx9.53mmx9.53mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2MOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    300V
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    3386C
  • Termination Style
    PC Pins
  • Adjustment Type
    Side Finger Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Height
    9.525mm