  • 336TTA100M
336TTA100M
advertisement
Manufacturer No:
336TTA100M
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-336TTA100M
Package:
Axial, Can
Datasheet:
336TTA100M
Description:
TTA 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 145mA 0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Quantity:
In Stock : 7415
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
336TTA100M
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    TTA
  • Size / Dimension
    0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    33μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5.0238Ohm @ 120Hz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.099mA
  • Ripple Current
    145mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    145mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    221.85mA @ 50kHz