  • 3364X-1-201E
3364X-1-201E
advertisement
Manufacturer No:
3364X-1-201E
HK JDW NO:
103-3364X-1-201E
Package:
Datasheet:
3364X-1-201E
Description:
TRIMMER 200 OHM 0.2W SMD
Step5Bar-code shipping tag
3364X-1-201E
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    Trimpot® 3364 - Open Frame
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.177 x 0.150 Face x 0.059 H 4.50mmx3.80mmx1.50mm
  • Tolerance
    ±25%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    200Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Cermet, Potentiometer
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • HTS Code
  • Power Rating
    200mW
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Depth
    4.5mm
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3364X
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    J Lead
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.2W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Rotation Angle
    260 deg
  • Height
    1.4986mm