  • 3362U-1-682LF
3362U-1-682LF
advertisement
Manufacturer No:
3362U-1-682LF
HK JDW NO:
103-3362U-1-682LF
Step5Bar-code shipping tag
3362U-1-682LF
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    566.990462mg
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Trimpot® 3362 - Sealed
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.275 x 0.260 Face x 0.185 H 6.99mmx6.60mmx4.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    6.8kOhms
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Cermet
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    6.99mm
  • Base Part Number
    3362U
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Height
    4.699mm
  • Length
    6.6mm