  • 3362U-1-503TLF
3362U-1-503TLF
advertisement
Manufacturer No:
3362U-1-503TLF
HK JDW NO:
103-3362U-1-503TLF
Description:
Res Cermet Trimmer 50K Ohm 10% 1/2W 1(Elec)/1(Mech)Turn 5mm (6.71 X 7.04 X 14.63mm) Pin Thru-Hole Tube
Step5Bar-code shipping tag
3362U-1-503TLF
  • Packaging
    Tube
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.275 x 0.260 Face x 0.185 H 6.99mmx6.60mmx4.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Length
    5.46mm
  • Lead Diameter
    0.46 mm
  • Adjustment Type
    Top Finger Adjustment
  • Height
    4.699mm