  • 3362U-1-502R
3362U-1-502R
advertisement
Manufacturer No:
3362U-1-502R
HK JDW NO:
103-3362U-1-502R
Package:
Datasheet:
3362U-1-502R
Description:
Trimmer Resistors - Through Hole 1/4SQ 5KOHMS 10% 0.5WATTS
Step5Bar-code shipping tag
3362U-1-502R
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    566.990462mg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.275 x 0.260 Face x 0.185 H 6.99mmx6.60mmx4.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    500mW
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    500mW
    TRIMMER
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Size Code
    2628
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Height
    4.699mm