  • 3361P-1-501G
3361P-1-501G
advertisement
Manufacturer No:
3361P-1-501G
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3361P-1-501G
Package:
Datasheet:
3361P-1-501G
Description:
TRIMMER 500 OHM 0.5W GW TOP ADJ
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3361P-1-501G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Weight
    567mg
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Series
    Trimpot® 3361 - Sealed
  • Size / Dimension
    Square - 0.277 x 0.264 Face x 0.205 H 7.04mmx6.71mmx5.21mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Gull Wing
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    500Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Cermet, Potentiometer
  • Color
    Natural
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    8.53mm
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3361P
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Height
    4.8768mm