  • 333MWR102K
333MWR102K
advertisement
Manufacturer No:
333MWR102K
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-333MWR102K
Package:
Axial
Datasheet:
333MWR102K
Description:
MWR 0.033μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 1000V 1kV-DC 250V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
333MWR102K
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MWR
  • Size / Dimension
    0.413Diax0.807L 10.50mmx20.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESR
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE: 250V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.033μF
  • Voltage - Rated DC
    1000V 1kV
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Custom Capabilities
    Tape & Reel, 5% Capacitance Tolerance