  • 3329H-1-154LF
3329H-1-154LF
advertisement
Manufacturer No:
3329H-1-154LF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3329H-1-154LF
Package:
Datasheet:
3329H-1-154LF
Description:
Trimmer Resistors - Through Hole 1/4 RD TRIMPOT 150K ST CERMET
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3329H-1-154LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    566.990462mg
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Series
    Trimpot® 3329 - Sealed
  • Size / Dimension
    Round - 0.250Dia x 0.180 H 6.35mmx4.57mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    150kOhms
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Cermet
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Base Part Number
    3329H
  • Termination Style
    PC Pins
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Diameter
    6.35mm
  • Height
    4.572mm