  • 3314Z-1-504E
3314Z-1-504E
advertisement
Manufacturer No:
3314Z-1-504E
HK JDW NO:
103-3314Z-1-504E
Description:
TRIMMER 500K OHM 0.25W SMD
Step5Bar-code shipping tag
3314Z-1-504E
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Weight
    285mg
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    Trimpot® 3314 - Sealed
  • Size / Dimension
    Square - 0.219 x 0.197 Face x 0.227 H 5.56mmx5.01mmx5.76mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    500kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Cermet, Potentiometer
  • Color
    Natural
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • HTS Code
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    5.56mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3314Z
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    J Lead
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Size Code
    2022
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Rotation Angle
    240 deg
  • Height
    5.7658mm