  • 3299Z-1-100LF
3299Z-1-100LF
advertisement
Manufacturer No:
3299Z-1-100LF
HK JDW NO:
103-3299Z-1-100LF
Description:
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Step5Bar-code shipping tag
3299Z-1-100LF
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    992.233309mg
  • Published
    2007
  • Series
    Trimpot® 3299 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.395 x 0.240 Face x 0.395 H 10.03mmx6.10mmx10.03mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    10Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Blue
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    300V
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3299Z
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    6.22mm
  • Lead Diameter
    0.51 mm
  • Size Code
    3824
  • Rated Temperature
    70°C
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Rotation Angle
    9000 deg
  • Height
    9.525mm