  • 3299W-1-102LF
3299W-1-102LF
advertisement
Manufacturer No:
3299W-1-102LF
HK JDW NO:
103-3299W-1-102LF
Description:
BOURNS 3299W-1-102LFTRIMMER, 25 TURN 1K
Step5Bar-code shipping tag
3299W-1-102LF
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    992.233309mg
  • Published
    2007
  • Series
    Trimpot® 3299 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.375 x 0.240 Face x 0.395 H 9.53mmx6.10mmx10.03mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    300V
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    6.1mm
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Base Part Number
    3299W
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Length
    6.22mm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Lead Diameter
    0.51 mm
  • Size Code
    3824
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Rotation Angle
    9000 deg
  • Height
    10.033mm