  • 3296X-1-471LF
3296X-1-471LF
advertisement
Manufacturer No:
3296X-1-471LF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3296X-1-471LF
Package:
Datasheet:
Description:
Trimmer Resistors - Through Hole 3/8IN 470 OHM Sealed Horizontal Adjust
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3296X-1-471LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    850.485694mg
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Series
    Trimpot® 3296 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.395 x 0.190 Face x 0.395 H 10.03mmx4.83mmx10.03mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    470Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    4.83mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    3296X
  • Termination Style
    PC Pins
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    25
  • Taper
    Linear
  • Height
    10.033mm