  • 3292P-1-205
3292P-1-205
advertisement
Manufacturer No:
3292P-1-205
HK JDW NO:
103-3292P-1-205
Step5Bar-code shipping tag
3292P-1-205
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Trimpot® 3292 - Sealed
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.375 x 0.150 Face x 0.150 H 9.53mmx3.81mmx3.81mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2MOhms
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Cermet, Potentiometer
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    11.05mm
  • Base Part Number
    3292P
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    25
  • Taper
    Linear
  • Height
    3.81mm
  • Length
    9.53mm