  • 3290H-1-253M
3290H-1-253M
advertisement
Manufacturer No:
3290H-1-253M
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3290H-1-253M
Package:
Datasheet:
Description:
TRIMMER 25K OHM 1W PC PIN SIDE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3290H-1-253M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    PCB, Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole
  • Weight
    708.738078mg
  • Resistive Material
    Wirewound
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Series
    Trimpot® 3290 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.375 x 0.150 Face x 0.375 H 9.53mmx3.81mmx9.53mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    PC Pin
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    25kOhm
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3290H
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    8mm
  • Lead Diameter
    0.51 mm
  • Rated Temperature
    85°C
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    25
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Rotation Angle
    9000 deg
  • Ganging Number
    1
  • Height
    9.525mm