  • 3252W-1-103M
3252W-1-103M
advertisement
Manufacturer No:
3252W-1-103M
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3252W-1-103M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3252W-1-103M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    13.34mm
  • Working Voltage
    400V
  • Lead Diameter
    0.71 mm
  • Rated Temperature
    85°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    25
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Rotation Angle
    9000 deg
  • Ganging Number
    1
  • Height
    12.7mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    1.842719g
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Trimpot® 3252 - Sealed
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.500 x 0.220 Face x 0.500 H 12.70mmx5.59mmx12.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • HTS Code
  • Power Rating
    750mW
  • Max Power Dissipation
    750mW
  • Depth
    7.62mm
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3252W
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W