  • 3252P-1-302
3252P-1-302
advertisement
Manufacturer No:
3252P-1-302
HK JDW NO:
103-3252P-1-302
Package:
Datasheet:
3252P-1-302
Description:
Res Cermet Trimmer 3K Ohm 10% 0.75W(3/4W) 25(Elec)Turn 2.03mm (12.7 X 13.59 X 5.59mm) Pin Thru-Hole Tube
Step5Bar-code shipping tag
3252P-1-302
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.500 x 0.220 Face x 0.220 H 12.70mmx5.59mmx5.59mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    3kOhms
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Cermet
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • Power Rating
    750mW
  • Max Power Dissipation
    750mW
  • Depth
    13.59mm
  • Base Part Number
    3252P
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Height
    5.588mm
  • Length
    12.7mm