  • 3250L-1-202M
3250L-1-202M
advertisement
Manufacturer No:
3250L-1-202M
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3250L-1-202M
Package:
Datasheet:
Description:
Res Wirewound Trimmer 2K Ohm 5% 1W 25(Elec)Turn (20.32 X 7.62 X 14.99mm) Lead Wire Panel Mount Bag
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3250L-1-202M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Wire Leads
  • Terminal Shape
    FLEXIBLE WIRE
  • Weight
    1.700971g
  • Resistive Material
    Wirewound
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    Trimpot® 3250 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.500 x 0.187 Face x 0.500 H 12.70mmx4.75mmx12.70mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Lead Wire
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    2kOhm
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    7.62mm
  • Construction
    Square
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3250L
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    152.4mm
  • Rated Temperature
    85°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    25
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Rotation Angle
    9000 deg
  • Ganging Number
    1
  • Height
    12.7mm