  • 3224X-1-102E
3224X-1-102E
advertisement
Manufacturer No:
3224X-1-102E
HK JDW NO:
103-3224X-1-102E
Description:
TRIMMER 1K OHM 0.25W GW TOP ADJ
Step5Bar-code shipping tag
3224X-1-102E
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
    Surface Mount
  • Weight
    283mg
  • Published
    2007
  • Series
    Trimpot® 3224 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.189 x 0.138 Face x 0.209 H 4.80mmx3.50mmx5.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    Gull Wing
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    1kOhm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Cermet, Potentiometer
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    5.7mm
  • Base Part Number
    3224X
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Size Code
    1914
  • Rated Temperature
    85°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    12
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Height
    5.08mm