  • 3224J-1-503G
3224J-1-503G
advertisement
Manufacturer No:
3224J-1-503G
HK JDW NO:
103-3224J-1-503G
Description:
TRIMMER 50KOHM 0.25W J LEAD SIDE
Step5Bar-code shipping tag
3224J-1-503G
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Size Code
    1918
  • Rated Temperature
    85°C
  • Number of Turns
    12
  • Rotation Angle
    4320 deg
  • Height
    3.7084mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    HOOK
  • Published
    2011
  • Series
    Trimpot® 3224 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.181 x 0.138 Face x 0.146 H 4.60mmx3.50mmx3.71mm
  • Tolerance
    ±10%
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Cermet, Potentiometer
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 13 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW