  • 30X140-1181-100
30X140-1181-100
advertisement
Manufacturer No:
30X140-1181-100
Manufacturer:
3M (TC)
HK JDW NO:
2-30X140-1181-100
Package:
Datasheet:
30X140-1181-100
Purchasing and Inquiry
30X140-1181-100 Overview
30X140-1181-100 Features
Shielding Sheet
1181 series
30X140-1181-100 Applications
There are a lot of 3M (TC) 30X140-1181-100 RFI & EMI Materials applications.
  • Wireless Price Tags
  • Health care
  • Switch
  • Industrial Logger
  • Security Systems
  • Automotive
  • Medical
  • Transmit
  • Power management
  • Receive
Step5Bar-code shipping tag
30X140-1181-100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Material
    Copper Foil
  • Shape
    Rectangular
  • Operating Temperature
    -40°C~130°C
  • Published
    2010
  • Series
    1181
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Shielding Sheet
  • Shelf Life
    60 Months
  • Adhesive
    Conductive, Single Sided
  • Storage/Refrigeration Temperature
    50°F~80°F 10°C~27°C
  • Shelf Life Start
    Date of Manufacture
  • Length
    5.512 140.00mm
  • Width
    1.181 30.00mm
  • Thickness
    76.2μm
  • Thickness - Overall
    0.003 0.07mm