  • 30KPA48CA
30KPA48CA
advertisement
Manufacturer No:
30KPA48CA
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-30KPA48CA
Datasheet:
30KPA48CA
Description:
TVS DIODE 48VWM 81.6VC AXIAL
Step5Bar-code shipping tag
30KPA48CA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 30KPA48CA.
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    P600, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Published
    2011
  • Series
    30KPA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    48V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    300μA
  • Power Dissipation-Max
    8W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Peak Pulse
    30000W 30kW
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    81.6V
  • Clamping Voltage
    81.6V
  • Peak Pulse Current
    371.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    48V
  • Max Surge Current
    371.3A
  • Peak Pulse Power
    30kW
  • Test Current
    5mA
  • Breakdown Voltage
    53.6V
  • Bidirectional Channels
  • Reverse Breakdown Voltage
    53.6V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    30000W