  • 30KPA36C
30KPA36C
advertisement
Manufacturer No:
30KPA36C
HK JDW NO:
461-30KPA36C
Datasheet:
30KPA36C
Step5Bar-code shipping tag
30KPA36C
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 30KPA36C .
  • Peak Pulse Power
    30kW
  • Breakdown Voltage
    40.2V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    30000W
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Series
    30KPA
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Axial
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    O-PALF-W2
  • Operating Supply Voltage
    36V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    8W
  • Voltage - Breakdown (Min)
    37.99V
  • Power - Peak Pulse
    30000W 30kW
  • Clamping Voltage
    64.89V
  • Peak Pulse Current
    490.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    36V
  • Max Surge Current
    490.3A