  • 30HV12N681KN
30HV12N681KN
advertisement
Manufacturer No:
30HV12N681KN
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-30HV12N681KN
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
HV RAD-LDD Indust C0G HVHT200C 680pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.420Lx0.250W 10.67mmx6.35mm -55°C~200°C 2 Terminations High Voltage, High Temperature Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
30HV12N681KN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    HV RAD-LDD Indust C0G HVHT200C
  • Size / Dimension
    0.420Lx0.250W 10.67mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Voltage, High Temperature
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Applications
    Downhole
  • Voltage - Rated
    3000V 3kV
  • Capacitance
    680pF
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    7.62mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.300 7.62mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    3000V
  • Size Code
    4225
  • Lead Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.400 10.16mm
  • Length
    10.67mm
  • Width
    6.35mm