  • 30FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)
30FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)
advertisement
Manufacturer No:
30FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
HK JDW NO:
385-30FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)
Package:
Description:
FLZ Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 30 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -25°C~85°C 0.5A
Quantity:
In Stock : 3395
Step5Bar-code shipping tag
30FLZ-RSM2-TB(LF)(SN)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Polyamide (PA6T), Nylon 6T
  • Actuator Material
    Polyamide (PA6T), Nylon 6T
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FLZ
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    30
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    ZIF
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    30
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Tin
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Natural
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Tapered
  • Locking Feature
    Slide Lock
  • Actuator Color
    Black
  • Height Above Board
    0.079 2.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm