  • 30D476M040CB2A
30D476M040CB2A
advertisement
Manufacturer No:
30D476M040CB2A
HK JDW NO:
874-30D476M040CB2A
Datasheet:
30D476M040CB2A
Description:
30D 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 134mA 0.315Diax0.689L 8.00mmx17.50mm -40°C~105°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
30D476M040CB2A
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    30D
  • Size / Dimension
    0.315Diax0.689L 8.00mmx17.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    40V
  • Capacitance
    47μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5.435Ohm @ 120Hz
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    134mA
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    134mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.876A @ 100kHz
  • Length
    17.5006mm