  • 30D206G016BB2A
30D206G016BB2A
advertisement
Manufacturer No:
30D206G016BB2A
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-30D206G016BB2A
Package:
Axial, Can
Datasheet:
30D206G016BB2A
Description:
TE 20μF Capacitor -10% +75% Bulk Through Hole 0.248Diax0.689L 6.30mmx17.50mm -40°C~105°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
30D206G016BB2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TE
  • Size / Dimension
    0.248Diax0.689L 6.30mmx17.50mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    20μF
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Length
    17.5006mm