  • 30BQ200TR
30BQ200TR
advertisement
Manufacturer No:
30BQ200TR
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
HK JDW NO:
730-30BQ200TR
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 920mV @ 3A -55°C~175°C 1mA @ 200V Tape & Reel (TR) DO-214AB, SMC Surface Mount
Quantity:
In Stock : 14593
Step5Bar-code shipping tag
30BQ200TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    920mV @ 3A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    200V
  • Capacitance @ Vr, F
    60pF @ 5V 1MHz