  • 30BQ060TR
30BQ060TR
advertisement
Manufacturer No:
30BQ060TR
HK JDW NO:
884-30BQ060TR
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
30BQ060TR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
30BQ060TR
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 30BQ060TR.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Capacitance
    180pF
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    3A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    30BQ060
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Standard
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 60V
  • Output Current
    3A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    580mV @ 3A
  • Max Reverse Leakage Current
    500μA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    1.2kA
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Forward Voltage
    760mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    3A