  • 3059L-1-102M
3059L-1-102M
advertisement
Manufacturer No:
3059L-1-102M
HK JDW NO:
103-3059L-1-102M
Package:
Datasheet:
3059L-1-102M
Description:
Trimmer Resistors - Through Hole 1Kohms 10% 1-1/4 Panel Mount
Step5Bar-code shipping tag
3059L-1-102M
  • Mount
    Panel, Wire
  • Mounting Type
    Panel Mount, Wire Leads
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.315 x 0.190 Facex1.250L 8.00mmx4.83mmx31.75mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Depth
    6.76mm
    3059L
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Lead Length
    152.4mm
  • Working Voltage
    400V
  • Rated Temperature
    70°C