  • 3059J-1-105LF
3059J-1-105LF
advertisement
Manufacturer No:
3059J-1-105LF
HK JDW NO:
103-3059J-1-105LF
Package:
Datasheet:
3059J-1-105LF
Description:
Trimmer Resistors - Through Hole 1Mohms 10% 1-1/4 Rectangular J Leads
Step5Bar-code shipping tag
3059J-1-105LF
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Chassis Mount, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    Trimpot® 3059 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.315 x 0.190 Facex1.250L 8.00mmx4.83mmx31.75mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    J-Hook
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1MOhm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    3059J
  • Termination Style
    Solder Hook
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Working Voltage
    400V
  • Rated Temperature
    70°C