  • 3059J-1-102M
3059J-1-102M
advertisement
Manufacturer No:
3059J-1-102M
HK JDW NO:
103-3059J-1-102M
Package:
Datasheet:
3059J-1-102M
Description:
Res Cermet Trimmer 1K Ohm 10% 1W 22(Elec)Turn 2.54mm (39.7 X 6.76 X 10.31mm) J-Hook Panel Mount Bag
Step5Bar-code shipping tag
3059J-1-102M
  • Series
    Trimpot® 3059 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.315 x 0.190 Facex1.250L 8.00mmx4.83mmx31.75mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    J-Hook
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Depth
    6.76mm
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3059J
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Solder Hook
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Working Voltage
    400V
  • Rated Temperature
    70°C