  • 3057P-1-252
3057P-1-252
advertisement
Manufacturer No:
3057P-1-252
HK JDW NO:
103-3057P-1-252
Package:
Datasheet:
3057P-1-252
Description:
Trimmer Resistors - Through Hole 2.5Kohms 5% 1 1/4 PC Mount
Step5Bar-code shipping tag
3057P-1-252
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    2.834952g
  • Resistive Material
    Wirewound
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Series
    Trimpot® 3057 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.315 x 0.190 Facex1.250L 8.00mmx4.83mmx31.75mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Termination
    PC Pin
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    2.5kOhms
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    1W
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Base Part Number
    3057P
  • Termination Style
    PC Pins
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    22
  • Length
    31.75mm