  • 3046L-3-252
3046L-3-252
advertisement
Manufacturer No:
3046L-3-252
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3046L-3-252
Package:
Module, Wire Leads, Threaded
Datasheet:
3046L-3-252
Purchasing and Inquiry
3046L-3-252 Overview
Linear position measuring sensors are packaged in Module, Wire Leads, Threaded packages to protect them. An electronic component of this type is packaged in a Bulk. A linear position sensor is capable of opposing the passage of currents of 2.5kOhm. In order to avoid damage, the linear position measuring sensor should dissipate 0.125W power.
3046L-3-252 Features
Operating Temperature: -55°C~125°C
Mount: Chassis Mount
Package / Case: Module, Wire Leads, Threaded
Mounting Type: Chassis Mount
Linear Range: 0 ~ 8.89mm (0 ~ 0.35)
Resistance Tolerance: ±20%
3046L-3-252 Applications
There are a lot of Bourns Inc. 3046L-3-252 Angle & Linear Position Measuring Sensors applications.
  • Linear movement measurement,
  • EGR valve position
  • Voice coil testing
  • Throttle Position Sensor
  • Industrial motor position control
  • Battery-powered applications
  • Dishwasher control systems
  • Cylinder and valve position sensing
  • Robotic joint position detection
  • Direct microcontroller interfaces
Step5Bar-code shipping tag
3046L-3-252
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module, Wire Leads, Threaded
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Tolerance
    20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Wire Leads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -10001000 ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    2.5kOhm
  • HTS Code
  • Power Rating
    125mW
  • Technology
    Resistive
  • Construction
    Sealed
  • Base Part Number
    3046L
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.125W
  • Actuator Type
    Round Shaft
  • Size Code
    7726
  • Taper
    Linear
  • Linearity
    ±5%
  • Resistance Tolerance
    ±20%
  • For Measuring
    Linear Position
  • Linear Range
    0 ~ 8.89mm (0 ~ 0.35)
  • Length
    40.41mm