  • 300AWSP4R2M1RE
300AWSP4R2M1RE
advertisement
Manufacturer No:
300AWSP4R2M1RE
HK JDW NO:
239-300AWSP4R2M1RE
Package:
Datasheet:
300AWSP4R2M1RE
Step5Bar-code shipping tag
300AWSP4R2M1RE
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Flange
  • Housing Material
    GLASS FILLED NYLON
  • Actuator Material
    NYLON
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Series
    300A
  • Published
    2005
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Power Rating
    400mW
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Current Rating
    100mA
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Body Length or Diameter
    12.8016mm
  • Body Breadth
    6.5786 mm
  • Actuator Type
    Paddle
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    Mom-Off-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 13.14mm x 7.20mm
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Color - Actuator/Cap
    Black
  • Switch Type
    TOGGLE SWITCH
  • Illumination Type
    Illuminated
  • Actuator Marking
    No Marking
  • Contact Function
    (ON)-OFF-(ON)
  • Body Height
    10.3124mm
  • Length - Termination
    0.156 inch
  • Actuator Length
    0.967 inch