  • 300AWSP4J4BLKM3QE
300AWSP4J4BLKM3QE
advertisement
Manufacturer No:
300AWSP4J4BLKM3QE
HK JDW NO:
239-300AWSP4J4BLKM3QE
Package:
Datasheet:
300AWSP4J4BLKM3QE
Step5Bar-code shipping tag
300AWSP4J4BLKM3QE
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE-STRAIGHT
  • Housing Material
    GLASS FILLED NYLON
  • Actuator Material
    NYLON
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Series
    300A
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC/DC
  • Current Rating
    5A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.062 (1.5mm)
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Actuator Type
    Paddle
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    Mom-Off-Mom
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Color - Actuator/Cap
    Black
  • Contact Current(DC)-Max
    5A
  • Switch Type
    TOGGLE SWITCH
  • Illumination Type
    Illuminated
  • Contact Current(AC)-Max
    2A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    2A@250VAC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Actuator Marking
    No Marking
  • PCB Hole Count
    3
  • Contact Function
    (ON)-OFF-(ON)
  • Body Height
    10.414mm
  • Length - Termination
    0.175 inch