  • 300AWSP1R1BLKM1QE
300AWSP1R1BLKM1QE
advertisement
Manufacturer No:
300AWSP1R1BLKM1QE
HK JDW NO:
239-300AWSP1R1BLKM1QE
Package:
Datasheet:
300AWSP1R1BLKM1QE
Description:
Quantity:
In Stock : 11998
Step5Bar-code shipping tag
300AWSP1R1BLKM1QE
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Flange
  • Housing Material
    GLASS FILLED NYLON
  • Actuator Material
    NYLON
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    300A
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    Solder
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC/DC
  • Orientation
    Vertical
  • Current Rating
    5A
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Body Breadth
    8.763 mm
  • Actuator Type
    Concave (Standard V)
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 13.14mm x 7.20mm
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Color - Actuator/Cap
    Black
  • Contact Current(DC)-Max
    5A
  • Switch Type
    ROCKER SWITCH
  • Illumination Type
    Illuminated
  • Contact Current(AC)-Max
    2A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    2A@250VAC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Actuator Marking
    No Marking
  • Height
    10.4mm
  • Length
    12.7mm
  • Width
    6.6mm