  • 300AWSP1J1BLKVS2QE
300AWSP1J1BLKVS2QE
advertisement
Manufacturer No:
300AWSP1J1BLKVS2QE
HK JDW NO:
239-300AWSP1J1BLKVS2QE
Step5Bar-code shipping tag
300AWSP1J1BLKVS2QE
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Series
    300A
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e4
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC/DC
  • Current Rating
    5A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Body Breadth
    8.128 mm
  • Actuator Type
    Concave (Standard V)
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Color - Actuator/Cap
    Black
  • Contact Current(DC)-Max
    5A
  • Switch Type
    ROCKER SWITCH
  • Illumination Type
    Illuminated
  • Contact Current(AC)-Max
    2A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    2A@250VAC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Actuator Marking
    No Marking
  • PCB Hole Count
    7
  • Actuator Angle
    25 deg
  • Body Height
    11.6586mm
  • Length - Termination
    0.185 inch