  • 300AWDP2J6BLKVS3QE
300AWDP2J6BLKVS3QE
advertisement
Manufacturer No:
300AWDP2J6BLKVS3QE
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-300AWDP2J6BLKVS3QE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
300AWDP2J6BLKVS3QE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Silver
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Surface Mount
    NO
  • Housing Material
    GLASS FILLED NYLON
  • Actuator Material
    NYLON
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    300A
  • Published
    2009
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Pin
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC/DC
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Current Rating
    100mA
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Body Breadth
    11.43 mm
  • Actuator Type
    Paddle
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Color - Actuator/Cap
    Black
  • Contact Current(DC)-Max
    5A
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VRMS V
  • Electrical Life
    30,000 Cycles
  • Switch Type
    TOGGLE SWITCH
  • Illumination Type
    Illuminated
  • Contact Current(AC)-Max
    2A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    2A@250VAC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V