  • 3009P-1-102
3009P-1-102
advertisement
Manufacturer No:
3009P-1-102
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3009P-1-102
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3009P-1-102
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    5.33mm
  • Working Voltage
    400V
  • Lead Diameter
    0.51 mm
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    15
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Rotation Angle
    5400 deg
  • Ganging Number
    1
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    1.417476g
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Trimpot® 3009 - Sealed
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    Rectangular- 0.354 x 0.190 Facex0.750L 8.98mmx4.83mmx19.05mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Blue
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • HTS Code
  • Power Rating
    750mW
  • Max Power Dissipation
    750mW
  • Depth
    4.83mm