  • 3006P-1-103ZLF
3006P-1-103ZLF
advertisement
Manufacturer No:
3006P-1-103ZLF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3006P-1-103ZLF
Package:
Datasheet:
Description:
BOURNS - 3006P-1-103ZLF - Trimpot, Multi Turn, Cermet, Side Adjust, 10 kohm, Through Hole, 15 Turns
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3006P-1-103ZLF
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    10kOhms
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Cermet
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • Power Rating
    750mW
  • Max Power Dissipation
    750mW
  • Depth
    7.92mm
  • Base Part Number
    3006P
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    15
  • Taper
    Linear
  • Length
    19.05mm
  • Width
    4.83mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    1.133981g
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Series
    Trimpot® 3006 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.250 x 0.190 Facex0.750L 6.35mmx4.83mmx19.05mm
  • Tolerance
    ±10%