  • 2TL11-550
2TL11-550
advertisement
Manufacturer No:
2TL11-550
HK JDW NO:
384-2TL11-550
Package:
Datasheet:
2TL11-550
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
2TL11-550
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Cadmium, Silver
  • Contact Plating
    Cadmium, Silver
  • Mount
    Bushing
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Weight
    68.04g
  • Operating Temperature
    -65°C~71°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    TL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    11A AC 18A DC
  • Orientation
    Straight
  • Ingress Protection
    Environment Sealed
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    18A
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    34.04mm
  • Body Breadth
    23.11 mm
  • Actuator Type
    Standard Round
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-On-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 12.40mm Dia
  • Sealing
    DUST PROOF; WATER PROOF
  • Max Voltage Rating (AC)
    277V
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Max Voltage Rating (DC)
    250V
  • Switch Type
    TOGGLE SWITCH
  • Bushing Thread
    15/32-32
  • Contact Current(AC)-Max
    11A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    11A@125VAC
  • Body Height
    34.29mm
  • Actuator Length
    17.27mm