  • 2M805-001-16M18-55SC
2M805-001-16M18-55SC
advertisement
Manufacturer No:
2M805-001-16M18-55SC
HK JDW NO:
61-2M805-001-16M18-55SC
Package:
Description:
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
Step5Bar-code shipping tag
2M805-001-16M18-55SC
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
    2M
  • Feature
    Backshell, Coupling Nut, Self Locking
  • Connector Type
    Plug, Female Sockets
  • Resistance
    2.805MOhm
  • Number of Positions
    55
  • Color
    Silver
  • Current Rating (Amps)
    5A
  • Orientation
    C
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Shell Finish
    Electroless Nickel
  • Shell Size - Insert
    18-55
  • Number of Contacts
    55
  • Contact Style
    Socket
  • Insulation Resistance
    5GOhm
  • Cable Opening
    0.884 (22.45mm)